Balterley 1500 mm Left Hand L Shape Shower Bath Bundle & Tub, Curved 6 mm Safety Glass Screen & Matching Front Panel, Gloss White
Balterley 1500 mm Left Hand L Shape Shower Bath Bundle & Tub, Curved 6 mm Safety Glass Screen & Matching Front Panel, Gloss White - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Upgrade your bathroom with Balterley’s 1500 mm L shape shower bath set. This compact bundle includes a left-hand tub, fixed return 6 mm safety glass screen, and matching front panel. Designed for style and practicality, it offers the perfect balance of bathing comfort and shower versatility — all backed by a 5-year guarantee.
Product Highlights:
- Left Hand L-Shaped: 1500 mm bath with a wider square showering end for bathing comfort and shower practicality
- Durable Acrylic: Strong yet lightweight acrylic provides heat retention, long-lasting durability, and easy installation
- Gloss White Finish: Bright gloss surface reflects light, resists stains, and is simple to clean for lasting freshness
- Leg Set Included: Adjustable leg set ensures stable, level installation with flexibility for taps and waste (supplied undrilled)
- Fixed Shower Screen: 6 mm toughened safety glass fixed return screen with chrome profile for splash protection and modern style
- Dimensions: Bath 1500 x 850 x 390 mm, Panel 1495 x 500 x 167 mm, Screen 1400 x 815 x 38 mm
- 5-Year Guarantee: Backed by Balterley’s trusted quality for reliable, practical, and stylish long-term use
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BBATH28 |
| Category | Bathing > Baths > Shower Baths |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | White |
| Shape | Straight Square Standard |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 1500 x 850 x 390mm |
| Width | 850mm |
| Height | 390mm |
| Length | 1500mm |
| Weight | 60.6kg |
Materials & Construction
| Material | Acrylic,Aluminium |
| Finish | White |
| Made In | Turkey |
Tap & Plumbing
| Tap Holes | 0 |
Bath Details
| Capacity | 200 litres |
| Displaced Capacity | 130 litres |
| Waste Position | End Of Bath |
Shower & Enclosure
| Glass Thickness | 5mm |
| Adjustment Range | 800 - 815mm |
What's Included
| Includes | Left hand shower bath, L:1500mm x W: 850mm Square front panel, L:1495mm x W:500mm Square fixed bath screen with fixed return, H:1435mm x W:805mm Bath leg set |
| Tap Included | No |
| Waste Included | No |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BBATH28] Balterley 1500 mm Left Hand L Shape Shower Bath Bundle & Tub, Curved 6 mm Safety Glass Screen & Matching Front Panel, Gloss White - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBATH28_co1_dac11de7-27b3-4664-9482-af645a92712e.jpg?v=1778362636&width=1214)
![[BBATH28] Balterley 1500 mm Left Hand L Shape Shower Bath Bundle & Tub, Curved 6 mm Safety Glass Screen & Matching Front Panel, Gloss White - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBATH28_ls1.jpg?v=1778362638&width=1214)
![[BBATH28] Balterley 1500 mm Left Hand L Shape Shower Bath Bundle & Tub, Curved 6 mm Safety Glass Screen & Matching Front Panel, Gloss White - Lifestyle 2](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBATH28_ls2.jpg?v=1778362641&width=1214)
![[BBATH28] Balterley 1500 mm Left Hand L Shape Shower Bath Bundle & Tub, Curved 6 mm Safety Glass Screen & Matching Front Panel, Gloss White - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBATH28_ls3.jpg?v=1778362643&width=1214)
![[BBATH28] Balterley 1500 mm Left Hand L Shape Shower Bath Bundle & Tub, Curved 6 mm Safety Glass Screen & Matching Front Panel, Gloss White - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBATH28_ld.jpg?v=1778362645&width=1214)