Kingsley Right Hand Back to Wall Corner J Shaped Bath Tub and Panel (Taps and Waste Not Included) - 1700mm - Balterley
Kingsley Right Hand Back to Wall Corner J Shaped Bath Tub and Panel (Taps and Waste Not Included) - 1700mm - Balterley - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Manufactured from high quality materials, the tub is undrilled for tap holes, giving you flexibility in your choice of taps and bath fillers. Waste not included.
An eye-catching and space saving bath tub to soak and relax in. The curved corner design makes it perfect for bathrooms where space is a premium, without compromising on soaking area. The bath comes with a curved bath panel to hide unsightly plumbing and the underside of the tub. In a timeless crisp white finish. Both left and right hand orientations available.
Product Highlights
- J shaped shower bath tub with leg set from Balterley
- When paired with shower screen adds a showering space
- Right hand orientation
- Space saving and eye-catching corner design
- Bath panel included to hide the underside and the plumbing
- Taps and Waste Not Included
- Dimensions (mm): W 725 x L 1700 x D 410
- Product Weight (KG): 32.4
- Manufacturer's guarantee: 5 Year
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BBKI005R |
| Category | Bathing > Baths > Standard Baths |
| Style | Contemporary |
| Range | kingsley |
| Colour | White |
| Shape | Curved Corner |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 1700 x 725 x 410mm |
| Width | 725mm |
| Height | 400mm |
| Length | 1700mm |
| Weight | 28.0kg |
Materials & Construction
| Material | Acrylic |
| Finish | White |
| Made In | Egypt |
Tap & Plumbing
| Tap Holes | 0 |
Bath Details
| Capacity | 195 litres |
| Displaced Capacity | 120 litres |
| Waste Position | End Of Bath |
What's Included
| Includes | Bath Tub, Panel |
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BBKI005R] Kingsley Right Hand Back to Wall Corner J Shaped Bath Tub and Panel (Taps and Waste Not Included) - 1700mm - Balterley - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBKI005R_co1.jpg?v=1778366103&width=1214)
![[BBKI005R] Kingsley Right Hand Back to Wall Corner J Shaped Bath Tub and Panel (Taps and Waste Not Included) - 1700mm - Balterley - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBKI005R_ld.jpg?v=1778366106&width=1214)