P Shape Whirlpool Shower Bath with 8 Chrome Jets and Leg Set, Left Hand, 1700mm
P Shape Whirlpool Shower Bath with 8 Chrome Jets and Leg Set, Left Hand, 1700mm - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Transform your bathroom with a sleek, modern 8-jet whirlpool bath. Enjoy spa-like relaxation with a low-noise, energy-efficient pump. Built for durability and style, it’s a timeless upgrade. Choose your preferred taps for a fully personalised finish.
Add elegance and comfort to your bathroom with this whirlpool bath. The 8-jet system delivers soothing relaxation, ideal for unwinding. Its sanitary-grade acrylic construction ensures lasting durability. The undrilled design allows you to customise your tap style.
Product Highlights:
- STYLE: Elegant curved P-shaped whirlpool shower bath in a crisp white finish. Featuring a sleek design, this bath offers the perfect combination of comfort and style, complementing a range of bathroom aesthetics.
- RELAXATION: Upgrade your bathroom with this sleek 8-jet whirlpool bath. The jets deliver a spa-like experience, while the chrome low-profile design adds modern elegance. An energy-efficient, low-noise pump ensures your bathroom becomes a peaceful haven.
- QUALITY MATERIALS: Crafted from premium sanitary-grade acrylic, this bath is designed to be both durable and reliable, ensuring a long-lasting and stylish addition to your bathroom.
- FLEXIBILITY: Designed without pre-drilled tap holes, this bath offers the freedom to select your preferred tap style, providing greater flexibility to create a bathroom design tailored to your taste.
- COMPLETE THE LOOK: For a cohesive bathroom design, coordinating brassware available from Balterley. Compatible bath panels available from Balterley.
- DIMENSIONS: L - 1700 x W - 850 x D - 415mm
- WARRANTY: 5 Year manufacturer's guarantee
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BBWP101-J8 |
| Category | Bathing > Baths > Standard Baths |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | White |
| Shape | P-Shaped Whirlpool |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 1700mm x 850 x 415mm |
| Width | 850mm |
| Height | 420mm |
| Length | 1695mm |
| Weight | 33.0kg |
Materials & Construction
| Material | Acrylic |
| Finish | Chrome,White |
| Made In | United Kingdom |
Tap & Plumbing
| Tap Holes | 0 |
Bath Details
| Capacity | 200 litres |
| Displaced Capacity | 112 litres |
| Waste Position | End Of Bath |
What's Included
| Includes | Bath |
| Tap Included | No |
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BBWP101-J8] P Shape Whirlpool Shower Bath with 8 Chrome Jets and Leg Set, Left Hand, 1700mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBWP101-J8_co1.jpg?v=1778366551&width=1214)
![[BBWP101-J8] P Shape Whirlpool Shower Bath with 8 Chrome Jets and Leg Set, Left Hand, 1700mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBWP101-J8_ld.jpg?v=1778366553&width=1214)