P Shape 1700x850 Right Hand Shower Bath Set - P Shape Front Panel, Black Bath Screen & Leg Set
P Shape 1700x850 Right Hand Shower Bath Set - P Shape Front Panel, Black Bath Screen & Leg Set - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Combine style and practicality with the right-hand P Shape Shower Bath Bundle in Gloss White. Includes acrylic tub, front panel, adjustable leg set, and curved shower Screen with Satin Black profile. Undrilled for taps, easy to clean, and allowing flexible tap placement in smaller bathrooms.
The right-hand P Shape Shower Bath Bundle offers both modern style and functionality. The acrylic tub provides a wider showering area, while the curved 6mm toughened glass Screen with Satin Black profile adds splash protection and contemporary flair. Supplied with a front panel and leg set, it delivers a secure, space-saving bath and shower solution ideal for compact bathrooms.
Product Highlights:
- Right Hand P-Shaped: Round edge with a wider end for showering offering a bathing comfort and extra space for overhead shower use.
- Gloss White Finish: Clean, polished look that reflects light to enhance space; smooth surface for easy maintenance.
- Durable & Lightweight Acrylic: High-quality acrylic offers strength, heat retention, and resistance to daily wear, while remaining light for easier installation.
- Leg Set Included: Adjustable leg set ensures stability on any floor. Tub is undrilled for taps; tap and waste not included.
- P-Shaped Shower Screen: Comes with a toughened glass screen in black finish, offering enhanced splash protection, a stylish angular profile, and a solution for maximizing space and comfort.
- Bath Panel Included: Supplied with a matching P-shaped front panel that sits neatly against the bath, providing a clean, seamless finish while hiding pipework beneath (end panel not included).
- Dimensions: Bath: 1700mm x 850mm x 415mm, Bath Panel: 1695mm x 510mm x 170mm, Shower Screen: 1430mm x 715mm x 185mm
- Warranty: 5 Years manufacturer's guarantee.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BBZPB008 |
| Category | Bathing > Baths > Shower Baths |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | White |
| Shape | P-Shaped Standard |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 1700 x 850 x 415mm |
| Width | 850mm |
| Height | 415mm |
| Length | 1700mm |
| Weight | 0.01kg |
Materials & Construction
| Material | Acrylic,Aluminium |
| Finish | Matt Black |
| Made In | United Kingdom |
Tap & Plumbing
| Tap Holes | 0 |
Bath Details
| Capacity | 200 litres |
| Displaced Capacity | 130 litres |
| Waste Position | End Of Bath |
Shower & Enclosure
| Glass Thickness | 6mm |
| Adjustment Range | 700 - 715mm |
What's Included
| Includes | P Shape Right Hand Sowerbath - L:1700mm x W:850mm P Shape Front Panel - 1695mm Length Black Bath Screen - 1433mm Height Bath Leg Set |
| Tap Included | No |
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BBZPB008] P Shape 1700x850 Right Hand Shower Bath Set - P Shape Front Panel, Black Bath Screen & Leg Set - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZPB008_co1.jpg?v=1778363153&width=1214)
![[BBZPB008] P Shape 1700x850 Right Hand Shower Bath Set - P Shape Front Panel, Black Bath Screen & Leg Set - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZPB008_ls1_e8a69781-2e37-4536-9412-95204185dfb0.jpg?v=1778363145&width=1214)
![[BBZPB008] P Shape 1700x850 Right Hand Shower Bath Set - P Shape Front Panel, Black Bath Screen & Leg Set - Lifestyle 2](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZPB008_ls2.jpg?v=1778363147&width=1214)
![[BBZPB008] P Shape 1700x850 Right Hand Shower Bath Set - P Shape Front Panel, Black Bath Screen & Leg Set - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZPB008_ls3.jpg?v=1778363151&width=1214)
![[BBZPB008] P Shape 1700x850 Right Hand Shower Bath Set - P Shape Front Panel, Black Bath Screen & Leg Set - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZPB008_ld.jpg?v=1778363155&width=1214)