Round Single Ended 1700x700 Shower Bath Set - Front Panel, Screen, Fixings & Leg Set
Round Single Ended 1700x700 Shower Bath Set - Front Panel, Screen, Fixings & Leg Set - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Space-saving and stylish, this 1700mm round shower bath set includes black corner Screen with fixed panel. Acrylic bath, front panel, and leg set included. Undrilled for taps for flexible installation.
Corner setup maximizes space and enhances comfort. The fixed screen protects your floor while the bath and panel provide a calm, organized bathing space. Designed to make daily routines effortless while maintaining elegance.
Product Highlights:
- Elegant Curved Design: Smooth, contemporary curves with a crisp white finish create a minimalist, sophisticated look.
- Gloss White Finish: Bright, polished surface reflects light, making your space feel larger; easy to clean.
- Durable & Lightweight Acrylic: High-quality acrylic offers strength, heat retention, and resistance to daily wear, while remaining light for easier installation.
- Leg Set Included: Adjustable leg set ensures stability on any floor. Tub is undrilled for taps; tap and waste not included.
- Rectangular Shower Screen: Comes with a toughened glass shower screen in black finish that adds a modern touch while keeping water contained for a cleaner and more comfortable shower experience.
- Bath Panel Included: Supplied with a matching front panel that sits neatly against the bath, providing a clean, seamless finish while hiding pipework beneath (end panel not included).
- Dimensions: Bath: 1700mm x 700mm x 400mm, Shower Screen: 1430mm x 790mm x 38mm, Bath Panel: 1700mm x 510mm x 25mm
- Warranty: 5-Year manufacturer’s guarantee.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BBZSE045 |
| Category | Bathing > Baths > Standard Baths |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | White |
| Shape | Straight Round Standard |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 1700 x 700 x 400mm |
| Width | 700mm |
| Height | 400mm |
| Length | 1700mm |
| Weight | 0.01kg |
Materials & Construction
| Material | Acrylic |
| Finish | Matt Black |
| Made In | Egypt |
Tap & Plumbing
| Tap Holes | 0 |
Bath Details
| Capacity | 166 litres |
| Displaced Capacity | 96 litres |
| Waste Position | End Of Bath |
Shower & Enclosure
| Glass Thickness | 6mm |
| Adjustment Range | 775 - 790mm |
What's Included
| Includes | Round Single Ended Bath - L:1700mm x W:700mm Straight Bath Front Panel - L:1700mm x W:510mm Square Bath Screen - H:1400mm Supplied with leg set |
| Tap Included | No |
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BBZSE045] Round Single Ended 1700x700 Shower Bath Set - Front Panel, Screen, Fixings & Leg Set - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSE045_co1.jpg?v=1778365911&width=1214)
![[BBZSE045] Round Single Ended 1700x700 Shower Bath Set - Front Panel, Screen, Fixings & Leg Set - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSE045_ls1.jpg?v=1778365902&width=1214)
![[BBZSE045] Round Single Ended 1700x700 Shower Bath Set - Front Panel, Screen, Fixings & Leg Set - Lifestyle 2](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSE045_ls2.jpg?v=1778365905&width=1214)
![[BBZSE045] Round Single Ended 1700x700 Shower Bath Set - Front Panel, Screen, Fixings & Leg Set - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSE045_ls3.jpg?v=1778365908&width=1214)
![[BBZSE045] Round Single Ended 1700x700 Shower Bath Set - Front Panel, Screen, Fixings & Leg Set - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSE045_ld.jpg?v=1778365913&width=1214)