L Shape 1700x850 Shower Bath Set - Front Panel & 3 Panel Chrome Center Hinge Screen
L Shape 1700x850 Shower Bath Set - Front Panel & 3 Panel Chrome Center Hinge Screen - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Practical and versatile, this 1700mm L Shape shower bath set features 1700mm right hand shower bath, bath screen & gloss white acrylic side panel included. Undrilled for taps for flexible layouts.
Contemporary and functional,this L-shaped shower bath combines a bath and shower enclosure, ideal for smaller bathrooms.The wider end of the bathtub provides extra space for showering, creating a multifunctional, relaxing area.
Product Highlights:
- Right Hand L-Shaped: Features a square edge with a wider end for showering. It offers a practical combination of bathing comfort and extra space for overhead shower use.
- Gloss White Finish: Bright, polished surface reflects light, making your space feel larger; easy to clean.
- Durable & Lightweight Acrylic: High-quality acrylic offers strength, heat retention, and resistance to daily wear, while remaining light for easier installation.
- Leg Set Included: Adjustable leg set ensures stability on any floor. Tub is undrilled for taps; tap and waste not included.
- Center Hinge Shower Screen: Comes with a toughened glass center hinge screen in chrome finish, offering enhanced splash protection, a stylish angular profile, and a solution for maximizing space and comfort.
- Bath Panel Included: Matching L-shaped front panel that aligns neatly against the bath, creating a clean, seamless finish and hides pipework (end panel not included).
- Dimensions: Bath: 1700mm x 850mm x 390mm, Bath Panel: 1695mm x 500mm x 167mm, Shower Screen: 1400mm x 812mm x 38mm
- Warranty: 5-Year manufacturer’s guarantee.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BBZSS011 |
| Category | Bathing > Baths > Shower Baths |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | White |
| Shape | L-Shaped Standard |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 1700 x 850 x 390mm |
| Width | 850mm |
| Height | 390mm |
| Length | 1700mm |
| Weight | 0.01kg |
Materials & Construction
| Material | Acrylic |
| Finish | Chrome,White |
| Made In | Turkey |
Tap & Plumbing
| Tap Holes | 0 |
Bath Details
| Capacity | 235 litres |
| Displaced Capacity | 165 litres |
| Waste Position | End Of Bath |
Shower & Enclosure
| Glass Thickness | 6mm |
| Adjustment Range | 800 - 810mm |
What's Included
| Includes | L Shape Right Hand Square Bath Tub - L:1700mm x W:850mm Square Acrylic Front Panel - 1695mm Length Chrome Double Hinged Square Bath Fixed Screen with Return - 1400mm Height Bath Leg Set |
| Tap Included | No |
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BBZSS011] L Shape 1700x850 Shower Bath Set - Front Panel & 3 Panel Chrome Center Hinge Screen - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSS011_co1.jpg?v=1778363039&width=1214)
![[BBZSS011] L Shape 1700x850 Shower Bath Set - Front Panel & 3 Panel Chrome Center Hinge Screen - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSS011_ls1.jpg?v=1778363031&width=1214)
![[BBZSS011] L Shape 1700x850 Shower Bath Set - Front Panel & 3 Panel Chrome Center Hinge Screen - Lifestyle 2](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSS011_ls2.jpg?v=1778363034&width=1214)
![[BBZSS011] L Shape 1700x850 Shower Bath Set - Front Panel & 3 Panel Chrome Center Hinge Screen - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSS011_ls3.jpg?v=1778363036&width=1214)
![[BBZSS011] L Shape 1700x850 Shower Bath Set - Front Panel & 3 Panel Chrome Center Hinge Screen - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBZSS011_ld.jpg?v=1778363041&width=1214)