Square Ceramics Semi Recessed 1 Tap Hole Basin (Tap Not Included), 420mm - Balterley
Square Ceramics Semi Recessed 1 Tap Hole Basin (Tap Not Included), 420mm - Balterley - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
An essential piece to your bathroom, the square semi recessed basin from Balterley combines quality materials and manufacturing. The deep square bowl is suitable for use on countertops and worktops - perfect for smaller bathrooms where space is a premium. In a sleek square design - perfect for both modern or contemporary bathroom designs.
Manufactured from high quality vitreous china in a crisp White finish. Drilled with 1 tap hole and overflow. Tap, waste and fixings not included.
Product Highlights
- Square ceramic semi recessed basin
- Manufactured from high quality vitreous china
- Crisp White finish
- With 1 tap hole and overflow
- For use on countertops and worktops
- Tap and waste plug not included
- Inner bowl dimensions - D: 205mm, W: 375mm, H: 175mm
- Perfect for any bathroom design
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BCSR004 |
| Category | Furniture > Components |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | White |
| Shape | Soft Square |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 345 x 420 x 175mm |
| Width | 420mm |
| Height | 175mm |
| Depth | 345mm |
| Weight | 16.0kg |
Materials & Construction
| Material | Vitreous China |
| Finish | White |
| Made In | United Arab Emirates |
Tap & Plumbing
| Tap Holes | 1 |
What's Included
| Includes | Basin, Tap, Waste plug |
| Tap Included | No |
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BCSR004] Square Ceramics Semi Recessed 1 Tap Hole Basin (Tap Not Included), 420mm - Balterley - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BCSR004_ld.jpg?v=1778359079&width=1214)