Belvide Retro Partial Fluted 2 Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Double Polymarble Basin, Choice of Colour
Belvide Retro Partial Fluted 2 Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Double Polymarble Basin, Choice of Colour - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Rooted in a considered retro aesthetic, the Belvide wall hung vanity unit brings partial fluted drawer fronts together with the clean proportions of a contemporary furniture range. Tactile and design-led, it sits naturally alongside a range of basin and tap choices and makes a confident statement in any bathroom scheme.
Available in a choice of colours, this vanity unit suits a wide range of bathroom schemes and complements a variety of brassware finishes and interior styles.
Designed for wall hung installation, this double-width vanity unit sits clear of the floor for a clean, contemporary look. Two soft-close drawers offer well-organised storage for everyday bathroom essentials. The double polymarble basin completes the set, spanning the full width with twin bowls and a pre-drilled tap hole to each, ready for matching taps of your choice.
Complete the look with further pieces from the Belvide collection, including coordinating WC units and tall units, alongside Balterley brassware and accessories, all available separately.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BFPF194C |
| EAN | 5056678494448 |
| Category | Furniture > Vanity Units > Wall Hung |
| Style | Contemporary |
| Range | belvide |
| Colour | White |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 390 x 1205 x 399mm |
| Width | 1205mm |
| Height | 399mm |
| Depth | 390mm |
| Weight | 44.12kg |
Materials & Construction
| Material | Mfc Painted Gloss |
| Finish | Satin White |
| Construction | Rigid |
| Mount Type | Wall Hung |
| Made In | China |
| FSC Certified | Yes |
Tap & Plumbing
| Handle Type | D Shape |
| Handles | 2 |
| Tap Holes | 2 |
| Tap Mount | Wall Hung |
Furniture Details
| Doors | 0 |
| Drawers | 2 |
| Bowls | 2 |
| Inner Bowl | 525 x 248 x 103mm |
What's Included
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BFPF194C] Partial Fluted 2 Drawer Wall Hung Vanity Unit with Double Polymarble Basin - 1200mm - Satin White - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFPF194C_co1_0e971136-27e4-423a-9c1a-300550fc6ff2.jpg?v=1778752050&width=1214)
![[BFPF194C] Partial Fluted 2 Drawer Wall Hung Vanity Unit with Double Polymarble Basin - 1200mm - Satin White - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFPF194C_ls1_820853f6-5e9a-46f2-8823-0828de4cf7d8.jpg?v=1778752051&width=1214)
![[BFPF194C] Partial Fluted 2 Drawer Wall Hung Vanity Unit with Double Polymarble Basin - 1200mm - Satin White - Lifestyle 2](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFPF194C_ls2_d93b7c73-c217-4229-a3c0-ba4d64633cd2.jpg?v=1778752050&width=1214)
![[BFPF194C] Partial Fluted 2 Drawer Wall Hung Vanity Unit with Double Polymarble Basin - 1200mm - Satin White - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFPF194C_ls3_7e7237f8-fed8-4827-ba28-8be702fc913c.jpg?v=1778752050&width=1214)
![[BFPF194C] Partial Fluted 2 Drawer Wall Hung Vanity Unit with Double Polymarble Basin - 1200mm - Satin White - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFPF194C_ld_c0d8ef06-841d-4c9e-9fa4-d296f6b79cd1.jpg?v=1778752050&width=1214)