Square Wall Hung 2 Drawer Vanity Unit & Ceramic Basin, 500mm - Woodgrain Graphite Grey
Square Wall Hung 2 Drawer Vanity Unit & Ceramic Basin, 500mm - Woodgrain Graphite Grey - Grey is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Compact and stylish, the Balterley 500mm Wall Hung Vanity Unit with Basin is ideal for cloakrooms and en-suites. The wall hung design gives the impression of more space and provides ample storage with it's deep drawers, making it perfect for both smaller bathrooms and busier bathrooms.
The unit is manufactured from high quality materials in a textured woodgrain Graphite Grey finish. The floating design maximizes floor space while adding a sleek, modern statement. The wide basin includes a mid-edge profile with flat borders and a sloped bowl for everyday ease, plus a single tap hole and generous depth.
Product Highlights:
- Textured woodgrain finish: Crafted in a deep Graphite Grey textured woodgrain, this vanity unit adds warmth and natural character while enhancing modern bathrooms with a premium designer look.
- Mid-edge ceramic basin: The basin features a refined mid-edge design with flat borders and a gently sloped bowl, providing generous depth for comfortable daily use with one pre-drilled tap hole.
- 2 Soft-Close Drawers: This vanity unit includes two spacious drawers with a soft-close mechanism for smooth, quiet closure – bringing everyday convenience and a touch of luxury to any bathroom or ensuite.
- Wall hung design: This wall mounted vanity creates a modern floating effect, makes cleaning underneath easier, and maximise space in any bathrooms.
- Fully Assembled: This cloakroom vanity unit with basin comes fully pre-assembled with the basin. Just unpack, position, and connect the plumbing for a quick upgrade.
- Complete Set: Includes cabinet, integrated ceramic sink, and cup handles for a ready-to-use vanity solution (tap and waste not included for customisation).
- Dimensions: H:579 x W:510 x D:390 mm
- Warranty: 5-year manufacturer’s guarantee.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BFED2202A |
| Category | Furniture > Vanity Units > Wall Hung |
| Style | Contemporary |
| Range | chartley |
| Colour | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 390 x 510 x 579mm |
| Width | 510mm |
| Height | 579mm |
| Depth | 390mm |
| Weight | 0.0kg |
Materials & Construction
| Material | Mfc Textured Woodgrain |
| Finish | Graphite Grey Woodgrain |
| Construction | Rigid |
| Mount Type | Wall Hung |
| Made In | United Kingdom |
| FSC Certified | Yes |
Tap & Plumbing
| Handle Type | Handleless |
| Handles | 0 |
| Tap Holes | 1 |
Furniture Details
| Doors | 0 |
| Drawers | 2 |
| Bowls | 1 |
What's Included
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BFED2202A] Square Wall Hung 2 Drawer Vanity Unit & Ceramic Basin, 500mm - Woodgrain Graphite Grey - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFED2202A_co1.jpg?v=1778369238&width=1214)
![[BFED2202A] Square Wall Hung 2 Drawer Vanity Unit & Ceramic Basin, 500mm - Woodgrain Graphite Grey - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFED2202A_ld.jpg?v=1778369240&width=1214)