Black Astral Quartz MFC Laminate Kitchen Worktop, W 2000mm x L 28mm x D 365mm, Black
Black Astral Quartz MFC Laminate Kitchen Worktop, W 2000mm x L 28mm x D 365mm, Black - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Upgrade your kitchen, bathroom or utility room with a stylish and practical laminate worktop that brings both form and function to your space. Designed to suit a wide range of interiors, this versatile surface combines an attractive finish with everyday durability—making it ideal for busy homes.
Crafted from high-quality melamine-faced chipboard (MFC), this laminate worktop offers a durable and reliable surface for everyday use. Ideal for kitchens, utility room, and bathrooms, it combines a practical finish with a stylish design to suit a wide range of home projects.
Product Highlights
- STYLE: Enhance your kitchen, bathroom or utility room with this bold Black Astral Quartz Laminate worktop. Featuring a deep black surface with scattered speckled detailing adding subtle contrast -- ideal for sleek, contemporary kitchen, bathroom or utility room spaces.
- QUALITY MATERIALS: Crafted from durable melamine-faced chipboard (MFC), this worktop is built to handle daily use. Reliable and low maintenance, this worktop is a durable addition to any kitchen, bathroom or utility room.
- FINISH: Featuring a black background with a soft speckled pattern throughout. The Black Astral Quartz finish offers a refined, understated look to complement all kitchen, bathroom or utility room styles.
- SUITABLE USE: Ideal for use in kitchen, bathroom or utility rooms, this durable and reliable worktop will be the perfect choice for a range of homes. Its versatile design allows this worktop to complement a range of cabinet and flooring styles.
- DIMENSIONS: W: 2000 x L: 28 x D: 365mm
- WARRANTY: 5 Year manufacturer's guarantee
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BFWBAQ2 |
| Category | Furniture > Components |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | Black |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 365 x 2000 x 28mm |
| Width | 2000mm |
| Height | 28mm |
| Depth | 365mm |
| Weight | 12.9kg |
Materials & Construction
| Material | Mfc Laminated |
| Finish | Black Astral Quartz |
| Made In | United Kingdom |
| FSC Certified | Yes |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BFWBAQ2] Black Astral Quartz MFC Laminate Kitchen Worktop, W 2000mm x L 28mm x D 365mm, Black - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWBAQ2_co1.jpg?v=1778359041&width=1214)
![[BFWBAQ2] Black Astral Quartz MFC Laminate Kitchen Worktop, W 2000mm x L 28mm x D 365mm, Black - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWBAQ2_ld.jpg?v=1778359043&width=1214)