Thermostatic Bath Shower Mixer Tap & Water Saving Handset Slide Rail Kit Bundle - Chrome - Balterley
Thermostatic Bath Shower Mixer Tap & Water Saving Handset Slide Rail Kit Bundle - Chrome - Balterley - Silver is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Manufactured from high quality brass in a Chrome finish, this bath shower mixer shower set has thermostatic temperature control and round design to complement modern bathroom designs.
Create a modern shower with this shower set. Each component is separate, to give you flexibility in the placement of your design. With a deck mounted bath shower mixer tap, and a wall mount slide rail kit with handset and hose. The slide rail kit brings additional function to your shower bath tub.
Product Highlights
- Modern round design
- Sleek Chrome finish
- Bath shower mixer tap
- Manufactured from high quality brass
- Thermostatic temperature control
- Manufacturer's guarantee: 5 Year
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BSBR89BV1 |
| Category | Showering > Shower Kits |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | Silver |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Width | 96mm |
| Height | 740mm |
| Weight | 0.1kg |
Materials & Construction
| Material | Brass Abs |
| Finish | Chrome |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 1.0000 bar |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BSBR89BV1] Thermostatic Bath Shower Mixer Tap & Water Saving Handset Slide Rail Kit Bundle - Chrome - Balterley - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSBR89BV1_co1.jpg?v=1778368785&width=1214)