Kingsey Traditional Twin Exposed Valve & Slide Rail Shower Set - Chrome/White - Balterley
Kingsey Traditional Twin Exposed Valve & Slide Rail Shower Set - Chrome/White - Balterley - Silver is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Manufactured from high quality brass, in a Chrome finish with White details on the handles and indices. The slide rail kit has a detachable handset, and adjustable height - adding extra function and makes showering easier. Matching brassware available in the Kingsey traditional range from Balterley for a consistent bathroom design.
Create an elegant shower with this shower kit. The components are separate to give you flexibility to where you place them for your shower design. In a Victorian inspired classic design with apron style head and exposed valve with both lever and crosshead handles.
Product Highlights
- Elegant traditional design
- Chrome finish with White details on the handle and indices
- Exposed twin valve with crosshead & lever handles
- Thermostatic temperature control
- Manufactured from high quality brass
- Manufacturer's guarantee: 5 Year
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BSBT142TW1 |
| Category | Showering > Shower Kits |
| Style | Traditional |
| Range | hanchurch |
| Colour | Silver |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 750.0000 x 70.0000 x 150.0000mm |
| Width | 70mm |
| Height | 750mm |
| Depth | 150mm |
| Weight | 0.1kg |
Materials & Construction
| Material | Brass Abs |
| Finish | Chrome |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 0.1000 bar |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BSBT142TW1] Kingsey Traditional Twin Exposed Valve & Slide Rail Shower Set - Chrome/White - Balterley - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSBT142TW1_co1.jpg?v=1778368716&width=1214)