Ripple Contemporary Bathroom Square Concealed Manual Shower Valve with Diverter and Lever Handle, 180mm, Chrome - Balterley
Ripple Contemporary Bathroom Square Concealed Manual Shower Valve with Diverter and Lever Handle, 180mm, Chrome - Balterley - Silver is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Combining high quality materials and manufacturing, this square manual shower valve with diverter will be a welcomed addition to any bathroom. With a chrome finish, this valve will complement a range of bathroom designs.
This valve is manufactured from brass and ABS to be a reliable fixture in your bathroom. With a sleek square lever design. This is a two outlet valve.
Product Highlights
- Contemporary square manual shower valve with diverter
- Chrome finish
- Excellent flow rates
- Manufactured from brass and ABS
- Square handle design
- 2 Outlet valve
- Coordinating brassware available
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BSRPMV12 |
| Category | Showering > Shower Valves > Two Outlet |
| Style | Contemporary |
| Range | betley |
| Colour | Silver |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 110 x 115 x 180mm |
| Width | 115mm |
| Height | 180mm |
| Depth | 110mm |
| Length | 180mm |
| Weight | 1.12kg |
Materials & Construction
| Material | Brass Abs |
| Finish | Chrome |
| Mount Type | Recessed/Wall |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 0.5000 bar |
| Handle Type | Lever |
| Handles | 2 |
| Tap Mount | Recessed/Wall |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BSRPMV12] Ripple Contemporary Bathroom Square Concealed Manual Shower Valve with Diverter and Lever Handle, 180mm, Chrome - Balterley - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSRPMV12_co1.jpg?v=1778359972&width=1214)
![[BSRPMV12] Ripple Contemporary Bathroom Square Concealed Manual Shower Valve with Diverter and Lever Handle, 180mm, Chrome - Balterley - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSRPMV12_ld.jpg?v=1778359974&width=1214)