Description
Description
Available in a classic Chrome finish, use with matching brassware. The timeless design of the hose means it will complement both modern and traditional designed bathrooms. For use with the Balterley range of bathroom brassware.
A perfect finishing touch or a quick update to your shower, this longer 2m flex hose combines high quality materials and design for a reliable shower hose.
Product Highlights
- Shower flex hose
- Timeless design - to fit both modern and traditional bathrooms
- Easy update to existing shower
- Manufactured from high quality brass
- Chrome finish
- Dimensions (mm): W 15 x H 2000 x D 15
- Product Weight (KG): 0.38
- Manufacturer's guarantee: 1 Year
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BSSF322 |
| Category | Showering > Shower Accessories > Shower Handsets |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | Silver |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 15 x 15 x 2000mm |
| Width | 15mm |
| Height | 2000mm |
| Depth | 15mm |
| Weight | 0.38kg |
Materials & Construction
| Material | Brass |
| Finish | Chrome |
| Made In | China |
What's Included
| Includes | Shower Flex |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 1 Year |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BSSF322] 2m Flexible Chrome Shower Hose for Bathroom Showers - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSSF322_co1.jpg?v=1778360643&width=1214)
![[BSSF322] 2m Flexible Chrome Shower Hose for Bathroom Showers - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSSF322_ld.jpg?v=1778360645&width=1214)