Balterley Contemporary Round Slide Rail Shower Kit with Multi Function Head and Outlet Elbow - Chrome
Balterley Contemporary Round Slide Rail Shower Kit with Multi Function Head and Outlet Elbow - Chrome - Silver is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Stylish, versatile, and easy to maintain, this chrome Balterley round slide rail shower kit with multi function head and outlet elbow delivers a customised shower experience with contemporary design.
The Balterley Contemporary Round Slide Rail Shower Kit in Chrome brings together modern design and versatile performance. Its polished chrome finish and round profile look stylish in any shower space, while the adjustable slide rail, multi function handset and included outlet elbow provide a personalised and comfortable showering experience. Designed with easy clean nozzles and made from quality materials, this shower kit offers dependable performance backed by a 5 year guarantee.
Product Highlights:
- Chrome Finish: A polished chrome finish provides a sleek modern look that enhances contemporary bathroom settings.
- Round Contemporary Design: Stylish round rail and shower head deliver a refined modern aesthetic.
- Multi Function Shower Head: Includes a handset with multiple spray settings for a customised shower experience.
- Outlet Elbow Included: Supplied with an outlet elbow for tidy connection to wall pipework.
- Durable Construction: Made from high quality materials for reliable everyday performance.
- Adjustable Height Slide Rail: Slide rail allows easy adjustment of handset height for personalised comfort.
- Dimensions: W 168 x H 558 x D 71mm
- 5 Year Guarantee: Includes a 5 year manufacturer guarantee for dependable long term reassurance.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BSSR034 |
| Category | Showering > Shower Accessories > Slide Rail Kits |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | Silver |
| Shape | Round |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 71 x 168 x 595mm |
| Width | 168mm |
| Height | 595mm |
| Depth | 71mm |
| Weight | 0.68kg |
Materials & Construction
| Material | Brass Abs |
| Finish | Chrome |
| Mount Type | Surface/Wall |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 0.1000 bar |
| Tap Mount | Surface/Wall |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BSSR034] Balterley Contemporary Round Slide Rail Shower Kit with Multi Function Head and Outlet Elbow - Chrome - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSSR034_co1.jpg?v=1778356300&width=1214)
![[BSSR034] Balterley Contemporary Round Slide Rail Shower Kit with Multi Function Head and Outlet Elbow - Chrome - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSSR034_ld.jpg?v=1778356302&width=1214)