Description
Description
Combining high quality materials and manufacturing, the Empire range of brassware is a perfect update or finishing piece to your contemporary bathroom. With the latest in ceramic disc technology, easy to use lever handle and crisp angular design.
Bringing both function and style to your bathroom, the Empire 3 tap hole mixer tap with plate showcases the latest in square tap design. The wall mount design is perfect for vessel basins. The classic Chrome finish will fit in with any modern bathroom design, and the mixer tap helps find your perfect water temperature with ease. Complete your bathroom look with the matching Empire brassware range.
Product Highlights
- Angular design with sleek squared edges and a contemporary Chrome finish
- Lever handle design for ease of use
- Features ceramic disc technology for a longer tap life and smooth operation
- Quality manufacturing with brass internals
- Excellent flow rates even at low pressures
- Dimensions (mm): W 280 x H 75 x D 199
- Product Weight (KG): 2.47
- Manufacturer's guarantee: 5 Year
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BTEM350 |
| Category | Toilets & Basins > Taps > Wall Mounted Basin Taps |
| Style | Contemporary |
| Range | swinscoe |
| Colour | Silver |
| Shape | Square |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 199 x 280 x 75mm |
| Width | 280mm |
| Height | 75mm |
| Depth | 199mm |
| Weight | 2.47kg |
Materials & Construction
| Material | Brass |
| Finish | Chrome |
| Mount Type | Wall Hung |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 0.2000 bar |
| Handle Type | Lever/Square |
| Handles | 2 |
| Pipe Size | 1/2" |
| Pipe Centres | 100mm |
| Tap Holes Required | 1 |
| Tap Mount | Wall Hung |
| Tap Shape | Square |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BTEM350] Square Wall Mount 3 Tap Hole Basin Mixer Tap & Back Plate - Chrome - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTEM350_co1.jpg?v=1778357153&width=1214)
![[BTEM350] Square Wall Mount 3 Tap Hole Basin Mixer Tap & Back Plate - Chrome - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTEM350_ls1.jpg?v=1778357147&width=1214)
![[BTEM350] Square Wall Mount 3 Tap Hole Basin Mixer Tap & Back Plate - Chrome - Lifestyle 2](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTEM350_ls2.jpg?v=1778357149&width=1214)
![[BTEM350] Square Wall Mount 3 Tap Hole Basin Mixer Tap & Back Plate - Chrome - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTEM350_ls3.jpg?v=1778357151&width=1214)
![[BTEM350] Square Wall Mount 3 Tap Hole Basin Mixer Tap & Back Plate - Chrome - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTEM350_ld.jpg?v=1778357156&width=1214)