Contemporary Single Lever Mono Basin Mixer Bathroom Sink Tap with Push Button Waste - Chrome
Contemporary Single Lever Mono Basin Mixer Bathroom Sink Tap with Push Button Waste - Chrome - Silver is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Bringing both function and style to your bathroom, this mono basin mixer tap will be a welcomed addition to any basin. The crisp chrome finish will enhance any modern bathroom design, and the mixer tap helps find your perfect water temperature with ease. Complete the look with coordinating brassware from Balterley.
Combining high quality materials and manufacturing, this tap is the perfect update or finishing piece in your contemporary bathroom. With an easy to use handle and contemporary design.
Product Highlights
- STYLE: With a square and angular design, this tap will complement a range of contemporary bathrooms. With a contemporary chrome finish
- FUNCTIONAL: With a minimalist single lever handle, it is quick and easy to find your ideal water temperature for this tap
- QUALITY MATERIALS: Manufactured from high quality materials with a sleek chrome finish to complement a range of bathroom designs
- SUPPLIED WITH: Mono basin mixer tap and push button waste
- COMPLETE THE LOOK: Coordinating brassware is available from Balterley for a cohesive bathroom design
- DIMENSIONS: H: 157 x W: 55 x D: 138mm. 0.2 Bar minimum operating pressure.
- WARRANTY: 5 Years manufacturer's guarantee
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BTFA305 |
| Category | Toilets & Basins > Taps > Mono Basin Mixer Taps |
| Style | Contemporary |
| Range | crakemarsh |
| Colour | Silver |
| Shape | Soft Square |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 138 x 55 x 157mm |
| Width | 55mm |
| Height | 157mm |
| Depth | 138mm |
| Weight | 1.2kg |
Materials & Construction
| Material | Brass,Plastic |
| Finish | Chrome |
| Mount Type | Deck |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 0.2000 bar |
| Handle Type | Lever |
| Handles | 1 |
| Spout Height | 65mm |
| Tap Holes Required | 1 |
| Tap Mount | Deck |
| Tap Shape | Soft Square |
What's Included
| Waste Included | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BTFA305] Contemporary Single Lever Mono Basin Mixer Bathroom Sink Tap with Push Button Waste - Chrome - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTFA305_co1.jpg?v=1778364314&width=1214)
![[BTFA305] Contemporary Single Lever Mono Basin Mixer Bathroom Sink Tap with Push Button Waste - Chrome - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTFA305_ld.jpg?v=1778364316&width=1214)