Description
Description
Contemporary design with square lever handles, the Ripple 3 tap hole deck mounted bath filler tap is an elegant addition to any modern bathroom design. The Ripple range of brassware has a range of tap options for consistency in your bathroom, and with easy to use lever handles in a bright Chrome finish, this is a 3 tap hole bath filler tap to endure.
Manufactured from high quality brass internals, with ceramic disc technology for longer tap life, and the filler design mixes the water flow for the perfect water temperature. With excellent flow rates at lower pressures.
Product Highlights
- STYLE: This deck mounted 3 tap hole bath filler tap from Balterley will add a touch of class to any bathroom design.
- QUALITY MATERIALS – Made from high-grade brass internals, engineered to our highest standards for durability and longevity.
- FINISH: The Chrome finish will enhances your bathroom with a refined, high-end appearance.
- FUNCTIONAL: Designed for practicality, the lever handles offer precise control over water flow and temperature, while the wide spout ensures an even and smooth flow, making it perfect for filling your bath with ease
- COMPLETE THE LOOK: Matching baths and screens available for a cohesive bathroom design,
- DIMENSIONS: 217mm (D) x 135mm (H) x 250mm (W).
- WARRANTY: Backed by a robust 5 years Guarantee for peace of mind and long-term reliability.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BTRP333 |
| Category | Bathing > Bath Taps > Bath Filler Taps |
| Style | Contemporary |
| Range | betley |
| Colour | Silver |
| Shape | Square |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 217 x 250 x 135mm |
| Width | 250mm |
| Height | 135mm |
| Depth | 217mm |
| Weight | 3.02kg |
Materials & Construction
| Material | Brass |
| Finish | Chrome |
| Mount Type | Deck |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 2.0000 bar |
| Handle Type | Lever |
| Handles | 2 |
| Spout Height | 135mm |
| Pipe Size | 3/4" |
| Pipe Centres | 100mm |
| Tap Holes Required | 3 |
| Tap Mount | Deck |
| Tap Shape | Square |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BTRP333] Square Deck 3 Mounted Tap Hole Bath Filler Tap - Chrome - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTRP333_co1.jpg?v=1778361915&width=1214)
![[BTRP333] Square Deck 3 Mounted Tap Hole Bath Filler Tap - Chrome - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTRP333_ld.jpg?v=1778361917&width=1214)