Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm
Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Gloss White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Bring a clean, contemporary edge to your bathroom with the Aldershawe Wall Hung Vanity Unit. Its sleek profile and smooth lines create a modern, design-led presence that feels both refined and effortlessly composed. The wall-hung design lifts the unit off the floor, opening up space beneath for a lighter, more spacious feel and easy cleaning.
Two generous soft-close drawers provide quiet, organised storage for everyday essentials, while the ceramic basin delivers a crisp, defined finish with a single tap hole for pairing with your choice of mono basin mixer. Crafted from vitreous china, the basin offers a durable, easy-clean surface that maintains its pristine appearance over time.
Available in Gloss White, Dark Grey, and Satin Green, the Aldershawe vanity adapts to suit a range of interior styles - from bright, light-filled spaces to deeper, more characterful schemes. Supplied fully assembled for straightforward installation.
Complete the look with the coordinating Aldershawe WC unit and tall storage unit to create a fully curated bathroom - where clean modern lines, considered colour, and effortless functionality come together.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BFWA002A |
| EAN | 5056462695396 |
| Category | Furniture > Vanity Units > Wall Hung |
| Style | Contemporary |
| Range | aldershawe |
| Colour | White |
| Shape | Rectangular |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 540 x 610 x 450mm |
| Width | 610mm |
| Height | 540mm |
| Depth | 450mm |
| Weight | 0.1kg |
Materials & Construction
| Material | Ceramic,Mfc Smooth Matt |
| Construction | Rigid |
| Mount Type | Wall Hung |
| Made In | China |
| FSC Certified | Yes |
Tap & Plumbing
| Handle Type | Cup |
| Handles | 2 |
| Tap Holes | 1 |
| Tap Mount | Wall Hung |
Furniture Details
| Doors | 0 |
| Drawers | 2 |
| Shelves | 0 |
| Bowls | 1 |
| Inner Bowl | 550 x 315 x 110mm |
What's Included
| Tap Included | Tap Sold Seperately |
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BFWA002A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA002A_co1.jpg?v=1778326692&width=1214)
![[BFWA1402A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA1402A_co1.jpg?v=1778326695&width=1214)
![[BFWA802A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA802A_co1.jpg?v=1778326697&width=1214)
![[BFWA002A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA002A_ls1_7bd4800c-fc2e-4ccf-886e-80ce08e29cc5.jpg?v=1778326676&width=1214)
![[BFWA002A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA002A_ls3.jpg?v=1778326684&width=1214)
![[BFWA1402A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA1402A_ls1.jpg?v=1778326679&width=1214)
![[BFWA1402A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA1402A_ls3.jpg?v=1778326687&width=1214)
![[BFWA802A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA802A_ls1.jpg?v=1778326682&width=1214)
![[BFWA802A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA802A_ls3.jpg?v=1778326690&width=1214)
![[BFWA002A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA002A_ld.jpg?v=1778326699&width=1214)
![[BFWA1402A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA1402A_ld.jpg?v=1778326701&width=1214)
![[BFWA802A] Aldershawe Modern 2-Drawer Wall Hung Vanity Basin Unit with Ceramic Basin - 600mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFWA802A_ld.jpg?v=1778326703&width=1214)