Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm
Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Add a refined, contemporary accent to your bathroom with the Balterley Quixhill rectangular framed LED mirror. Softly rounded corners and a slim frame give the mirror a modern, finished feel, while touch-activated LED lighting provides clean, even illumination for everyday grooming.
A built-in demister pad keeps the surface clear after showers, so there is no waiting or wiping. IP44 rated with film-backed safety glass, the Quixhill is suitable for bathroom zones 2 and 3 and connects to a mains supply for a neat installation.
Available in three frame finishes: Black, Brushed Brass, and Chrome, allowing you to coordinate with your existing brassware and bathroom fittings.
Complete the look with complementary Balterley furniture for an elegant, coordinated bathroom.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BMFR701 |
| EAN | 5056462685083 |
| Category | Furniture > Mirrors > LED Mirrors |
| Style | Contemporary |
| Range | quixhill |
| Colour | Black |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 500 x 700mm |
| Width | 500mm |
| Height | 700mm |
| Depth | 40mm |
| Weight | 5.0kg |
Materials & Construction
| Material | Aluminium |
| Finish | Matt Black |
| Mount Type | Surface |
| Made In | China |
Furniture Details
| Doors | 0 |
| Shelves | 0 |
Mirror Details
| Features | Demister,Touch Sensor |
| Lights | 2 |
What's Included
| Fixings Included | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 1 Year |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BMFR701] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Silo](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR701_sp1_72c10cd3-7124-4aea-9a42-d2d1630c7473.jpg?v=1778318492&width=1214)
![[BMFR702] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Silo](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR702_sp1.jpg?v=1778318494&width=1214)
![[BMFR703] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Silo](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR703_sp1.jpg?v=1778318497&width=1214)
![[BMFR701] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR701_ls1.jpg?v=1778318499&width=1214)
![[BMFR702] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR702_ls1.jpg?v=1778318502&width=1214)
![[BMFR703] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR703_ls1.jpg?v=1778318504&width=1214)
![[BMFR701] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR701_co1.jpg?v=1778318506&width=1214)
![[BMFR702] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR702_co1.jpg?v=1778318509&width=1214)
![[BMFR703] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR703_co1.jpg?v=1778318511&width=1214)
![[BMFR701] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR701_ld.jpg?v=1778318513&width=1214)
![[BMFR702] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR702_ld.jpg?v=1778318516&width=1214)
![[BMFR703] Quixhill Rectangular LED Illuminated Touch Sensor Framed Mirror with Demister, 700mm x 500mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BMFR703_ld.jpg?v=1778318518&width=1214)