Description
Description
A universal soft-close toilet seat in a durable Duroplast construction that resists scratches and discolouration.
The soft-close mechanism lowers the seat gently and quietly, reducing wear and preventing slamming. Quick-release hinges allow the seat to be removed easily for thorough cleaning.
All fixings included for straightforward installation.
A practical replacement or upgrade suited to most standard toilet pans.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BCTS496 |
| EAN | 5056883776711 |
| Category | Toilets & Basins > Accessories > Toilet Seats |
| Style | Contemporary |
| Colour | White |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 440 x 350 x 45mm |
| Width | 350mm |
| Height | 45mm |
| Depth | 440mm |
| Weight | 1.5kg |
Materials & Construction
| Material | Polypropylene,Stainless Steel Nylon |
| Finish | White |
| Made In | China |
Toilet Details
| Seat Type | Square,Wrapover |
| Seat Function | Soft Close |
What's Included
| Fixings Included | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 1 Year |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BCTS496] Square Wrapover Soft Close Seat (PP) - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BCTS496_co1.jpg?v=1778709829&width=1214)
![[BCTS496] Square Wrapover Soft Close Seat (PP) - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BCTS496_ld.jpg?v=1778709829&width=1214)