Ceramic Accessories Traditional Grill Overflow Cover - 26mm x 50mm - Matt Black
Ceramic Accessories Traditional Grill Overflow Cover - 26mm x 50mm - Matt Black - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Manufactured from high quality materials in a sleek finish. Matching brassware available from Balterley for a consistent bathroom design. For use with the Balterley ceramic range of basins.
The perfect update to your sink, the Overflow cover from Balterley just finishes off your sink with a flourish. The traditional grilled design is for use with the Kinston range of ceramics from Balterley. In a Matt Black finish to complement any traditional design.
Product Highlights
- A sleek and elegant Overflow cover from Balterley
- An instant update and perfect finishing touch
- Matt Black finish
- Manufactured from high quality materials
- Suitable for use with the Kinston range of Balterley ceramics
- Dimensions (mm): W 50 x H 26 x D 10
- Product Weight (KG): 0.2
- Manufacturer's guarantee: 1 Year
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BAOF02C |
| Category | Toilets & Basins > Accessories > Wastes |
| Style | Contemporary |
| Range | madeley |
| Colour | Black |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 10 x 50 x 26mm |
| Width | 50mm |
| Height | 26mm |
| Depth | 10mm |
| Weight | 0.2kg |
Materials & Construction
| Material | Brass Abs |
| Finish | Matt Black |
| Made In | China |
What's Included
| Includes | Overflow Cover, Traditional Grill Design, Matt Black Finish, High Quality Materials, Compatible with Kinston Range of Ceramics, Dimensions (mm): W 50 x H 26 x D 10, Product Weight: 0.2 KG, Manufacturer's guarantee: 1 Year |
| Fixings Included | Yes |
Warranty
| Guarantee | 1 Year |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BAOF02C] Ceramic Accessories Traditional Grill Overflow Cover - 26mm x 50mm - Matt Black - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BAOF02C_ls1.jpg?v=1778360757&width=1214)
![[BAOF02C] Ceramic Accessories Traditional Grill Overflow Cover - 26mm x 50mm - Matt Black - Lifestyle 2](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BAOF02C_ls2.jpg?v=1778360759&width=1214)
![[BAOF02C] Ceramic Accessories Traditional Grill Overflow Cover - 26mm x 50mm - Matt Black - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BAOF02C_ls3.jpg?v=1778360760&width=1214)
![[BAOF02C] Ceramic Accessories Traditional Grill Overflow Cover - 26mm x 50mm - Matt Black - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BAOF02C_ld.jpg?v=1778360764&width=1214)