Description
Description
Manufactured from high quality materials in a timeless Chrome finish to complement any bathroom design. Matching brassware available in the Balterley ranges for a consistent bathroom design.
An essential piece to your bathroom, the waste stops the water from running away. The Balterley range of wastes has a variety of designs and styles to suit your bathroom's needs.
Product Highlights
- Push Button waste from Balterley
- Basin waste
- Chrome finish
- An essential piece of plumbing
- Matching Balterley brassware available
- Dimensions (mm): W 61 x H 61 x D 97
- Product Weight (KG): 0.3
- Manufacturer's guarantee: 1 Year
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BASWR07 |
| Category | Toilets & Basins > Accessories > Wastes |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | Silver |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 97 x 61 x 61mm |
| Width | 61mm |
| Height | 61mm |
| Depth | 97mm |
| Weight | 0.3kg |
Materials & Construction
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Chrome |
| Made In | China |
Warranty
| Guarantee | 1 Year |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BASWR07] Round Stainless Steel Push Button Basin Waste Slotted - Chrome - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BASWR07_co1.jpg?v=1778360705&width=1214)
![[BASWR07] Round Stainless Steel Push Button Basin Waste Slotted - Chrome - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BASWR07_ld.jpg?v=1778360707&width=1214)