5mm Toughened Safety Glass Centre Hinged L Shaped Shower Bath Screen - Chrome
5mm Toughened Safety Glass Centre Hinged L Shaped Shower Bath Screen - Chrome - Silver is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Upgrade your bath tub into a shower bath - offering multi bathing options. With the addition of the square L shaped screen, you can also shower in your tub, saving space - perfect for smaller and busier bathrooms.
Manufactured from 5mm toughened safety glass, and with a crisp Chrome profile. The design is reversible so can be fitted on both left and right handed bath tubs. Matching brassware available from Balterley for a consistent bathroom design.
Product Highlights
- STYLE: Elevate your bathroom's style and functionality with the sleek centre-hinged L-shaped shower bath screen by Balterley. Designed with a polished chrome profile, this screen offers a perfect blend of contemporary elegance and practicality
- QUALITY MATERIALS: Crafted from 5mm toughened safety glass, this bath screen is designed to be hardwearing and durable, providing long-lasting strength and reliability for your bathroom
- FUNCTIONAL: Add extra function to your bath with this screen, by creating a shower area within your bath
- DESIGN: Reversible design - can be fitted for both left and right handed bath tubs
- SUPPLIED WITH: Supplied with Screen, Profile and Seal
- COMPLETE THE LOOK: Matching brassware available from Balterley for a consistent bathroom design
- DIMENSIONS: H: 1400 x W: 760 x D: 38mm, Screen Adjustment: 750 - 760mm
- WARRANTY: 5 Years manufacturer's guarantee
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BBSCSBS0 |
| Category | Bathing > Accessories > Bath Screens |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | Silver |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 38 x 810 x 1400mm |
| Width | 760mm |
| Height | 1400mm |
| Depth | 38mm |
| Weight | 17.6kg |
Materials & Construction
| Material | Aluminium |
| Finish | Chrome |
| Made In | China |
Shower & Enclosure
| Design | Framed |
| Glass Thickness | 5mm |
| Adjustment Range | 750 - 760mm |
Furniture Details
| Doors | 0 |
What's Included
| Includes | Square 5mm Toughened Safety Glass Centre Hinged Square L Shaped Shower Bath Screen, Chrome profile, Seal, Manufacturer's guarantee |
| Fixings Included | Yes |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BBSCSBS0] 5mm Toughened Safety Glass Centre Hinged L Shaped Shower Bath Screen - Chrome - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBSCSBS0_co1.jpg?v=1778359307&width=1214)
![[BBSCSBS0] 5mm Toughened Safety Glass Centre Hinged L Shaped Shower Bath Screen - Chrome - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBSCSBS0_ls1.jpg?v=1778359305&width=1214)
![[BBSCSBS0] 5mm Toughened Safety Glass Centre Hinged L Shaped Shower Bath Screen - Chrome - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BBSCSBS0_ld.jpg?v=1778359310&width=1214)