Description
Description
Manufactured from high quality materials, in either a white or slate grey finish to fit the colour of your tray.
A great addition to your shower tray, this leg set turns a resin tray into an easy plumb tray with the legs and plinth. Available in a variety of sizes to fit the range of trays. Manufactured in the UK to the highest standards.
Product Highlights
- For use with resin shower tray range from Balterley
- Turn the tray into an easy-plumb tray
- White finish
- Easy plumb leg set and plinth
- Manufactured from quality materials
- Product Weight (KG): 1.23
- Manufacturer's guarantee: Our unwavering confidence in our product's durability is reflected in our lifetime guarantee
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BELG5W |
| Category | Showering > Shower Trays > Leg Sets |
| Style | Contemporary |
| Range | contemporary |
| Colour | White |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 12 x 1000 x 12mm |
| Width | 1000mm |
| Height | 12mm |
| Depth | 12mm |
| Length | 1200mm |
| Weight | 1.23kg |
Materials & Construction
| Material | Abs |
| Finish | White |
| Made In | United Kingdom |
What's Included
| Includes | Leg Set |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BELG5W] Shower Tray Leg Set - White - For 700mm-900mm Quadrant Resin Trays - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BELG5W_co1.jpg?v=1778359160&width=1214)
![[BELG5W] Shower Tray Leg Set - White - For 700mm-900mm Quadrant Resin Trays - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BELG5W_ld.jpg?v=1778359163&width=1214)