Quadrant 6mm Toughened Safety Glass Shower Enclosure - 800mm x 800mm - Black
Quadrant 6mm Toughened Safety Glass Shower Enclosure - 800mm x 800mm - Black - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
With quick release sliding doors, for easy cleaning, keeping it looking like new for longer. The reversible design, means it can be fitted both left and right handed to fit with your room composition. Partial assembly required. Complete the look with a complementing slimline shower tray, and matching brassware available from Balterley (sold separately)
Manufactured from high quality 6mm toughened safety glass, the Ruwa Quadrant enclosure creates a luxurious dedicated showering enclosure. In a striking Matt Black profile, the reversible enclosure has matching shower trays and brassware for a consistent design.
Product Highlights
- Quadrant shower enclosure from Balterley
- 6mm toughened safety glass
- Striking Black profile
- Reversible design to suit your bathroom layout
- Smooth sliding doors
- Dimensions (mm): W 780 x H 1850 x D 780
- Product Weight (KG): 38.5
- Manufacturer's guarantee: Our unwavering confidence in our product's durability is reflected in our lifetime guarantee
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BERUQ80BP |
| Category | Showering > Doors & Enclosures > Quadrant |
| Style | Contemporary |
| Range | almington |
| Colour | Black |
| Shape | Quadrant |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 780 x 780 x 1850mm |
| Width | 780mm |
| Height | 1850mm |
| Depth | 780mm |
| Weight | 38.5kg |
Materials & Construction
| Material | Abs,Aluminium |
| Finish | Matt Black |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Handle Type | Square T Shape |
Shower & Enclosure
| Design | Framed |
| Door Type | Sliding Door |
| Glass Thickness | 6mm |
| Adjustment Range | 777 - 795mm |
Furniture Details
| Doors | 2 |
What's Included
| Includes | Shower Enclosure |
| Fixings Included | Yes |
Warranty
| Guarantee | Lifetime |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BERUQ80BP] Quadrant 6mm Toughened Safety Glass Shower Enclosure - 800mm x 800mm - Black - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BERUQ80BP_co1.jpg?v=1778358987&width=1214)
![[BERUQ80BP] Quadrant 6mm Toughened Safety Glass Shower Enclosure - 800mm x 800mm - Black - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BERUQ80BP_ld.jpg?v=1778358990&width=1214)