6mm Toughened Safety Glass Reversible Sliding Shower Door - 1000mm - Brushed Brass
6mm Toughened Safety Glass Reversible Sliding Shower Door - 1000mm - Brushed Brass - Brass is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
The reversible design means it can be fitted both left and right handed, and for use within a recess or with another side panel. Matching shower tray and brassware available from Balterley for a consistent design. Partial assembly required.
Manufactured from 6mm toughened safety glass, the Ruwa single sliding door with Brushed Brass profile will create a luxurious dedicated showering enclosure. The patented EasyFit profile assembly system makes the installation of your shower door easier and faster.
Product Highlights
- Single sliding shower door from Balterley
- Manufactured from 6mm toughened safety glass
- Striking Brushed Brass profile
- Reversible design to fit in your bathroom layout
- For use with side panels or within a recess
- Dimensions (mm): W 990 x H 1850 x D 44
- Product Weight (KG): 30.5
- Manufacturer's guarantee: Our unwavering confidence in our product's durability is reflected in our lifetime guarantee
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BERUSL10BB |
| Category | Showering > Doors & Enclosures > Sliding Doors |
| Style | Contemporary |
| Range | almington |
| Colour | Brass |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 44 x 990 x 1850mm |
| Width | 990mm |
| Height | 1850mm |
| Depth | 44mm |
| Weight | 30.5kg |
Materials & Construction
| Material | Abs,Aluminium |
| Finish | Brushed Brass |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Handle Type | Square T Shape |
Shower & Enclosure
| Design | Framed |
| Door Type | Sliding Door |
| Glass Thickness | 6mm |
| Adjustment Range | 960 - 995mm |
Furniture Details
| Doors | 1 |
What's Included
| Includes | Rene 1000mm Sliding Shower Door |
| Fixings Included | Yes |
Warranty
| Guarantee | Lifetime |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BERUSL10BB] 6mm Toughened Safety Glass Reversible Sliding Shower Door - 1000mm - Brushed Brass - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BERUSL10BB_co1.jpg?v=1778356778&width=1214)
![[BERUSL10BB] 6mm Toughened Safety Glass Reversible Sliding Shower Door - 1000mm - Brushed Brass - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BERUSL10BB_ld.jpg?v=1778356780&width=1214)