Orbit Floor Standing Bathroom Square 1 Door 1 Drawer Cupboard - Gloss Grey Mist - 250mm - Balterley
Orbit Floor Standing Bathroom Square 1 Door 1 Drawer Cupboard - Gloss Grey Mist - 250mm - Balterley - Grey is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
The perfect addition to your bathroom, this Orbit floor standing bathroom cabinet provides additional storage for the bathroom essentials. Keeping your bathroom tidy and clutter free. In a sleek square design in a light Gloss Grey Mist finish to suit any bathroom design.
Manufactured from high quality materials in a contemporary square design. With Chrome D shape handles. Matching units available in the Orbit range for a consistent bathroom design. Supplied rigid for easier delivery and installation.
Product Highlights
- Elegant floor standing Orbit bathroom cupboard from Balterley
- Contemporary square design
- Matching units available from the Orbit range for a consistent bathroom
- Light Gloss Grey Mist finish
- Chrome handles included
- Additional storage keeping your bathroom clutter free
- Manufactured from high quality materials in contemporary square design
- Perfect addition to any bathroom
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BFOR472 |
| Category | Furniture > Components |
| Style | Contemporary |
| Range | hamstall |
| Colour | Grey |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 330 x 250 x 766mm |
| Width | 250mm |
| Height | 766mm |
| Depth | 330mm |
| Weight | 14.6kg |
Materials & Construction
| Material | Mdf Painted Gloss |
| Finish | Gloss Grey Mist |
| Construction | Rigid |
| Mount Type | Floor |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Handle Type | D Shape |
| Tap Mount | Floor |
Furniture Details
| Doors | 1 |
| Drawers | 2 |
| Shelves | 1 |
What's Included
| Includes | Orbit Floor Standing Bathroom Square 1 Door 1 Drawer Cupboard - Gloss Grey Mist, Chrome Handles |
| Assembly Required | No |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BFOR472] Orbit Floor Standing Bathroom Square 1 Door 1 Drawer Cupboard - Gloss Grey Mist - 250mm - Balterley - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFOR472_co1.jpg?v=1778359137&width=1214)
![[BFOR472] Orbit Floor Standing Bathroom Square 1 Door 1 Drawer Cupboard - Gloss Grey Mist - 250mm - Balterley - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFOR472_ld.jpg?v=1778359139&width=1214)