Description
Description
Combining quality manufacturing and sleek design, the Empire shower valve range from Balterley has various valves available to suit your shower needs. The concealed design hides unsightly plumbing. With a patented Valquest cartridge. With thermostatic temperature control - to protect you in the event of water temperature fluctuation. With 1 outlet. WRAS approved.
Manufactured from high quality brass internals in a light Chrome finish. With ceramic disc technology for a smoother operation and longer valve life. Matching square brassware available in the Empire range from Balterley for a consistent bathroom design. Pair with a shower head or slide rail kit.
Product Highlights
- Sleek and minimalist concealed valve from the Empire range of brassware from Balterley
- Manufactured from high quality brass in a Chrome finish
- Twin valve - 1 outlet
- Made in Britain - WRAS approved
- Thermostatic temperature control
- Patented Valquest cartridge
- Can be fitted vertically or horizontally
- Ceramic disc technology for a smoother operation
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BSEMTW01 |
| Category | Showering > Shower Valves > One Outlet |
| Style | Contemporary |
| Range | swinscoe |
| Colour | Silver |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 135 x 120 x 215mm |
| Width | 120mm |
| Height | 215mm |
| Depth | 135mm |
| Weight | 2.57kg |
Materials & Construction
| Material | Brass Abs |
| Finish | Chrome |
| Mount Type | Recessed/Wall |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 0.1000 bar |
| Handle Type | Lever/Square |
| Handles | 2 |
| Tap Mount | Recessed/Wall |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BSEMTW01] Square Concealed Thermostatic Twin Shower Valve (1 Outlet) - Chrome - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSEMTW01_co1_a596f8c1-22c7-45f8-885d-f89578a4df9b.jpg?v=1778361260&width=1214)
![[BSEMTW01] Square Concealed Thermostatic Twin Shower Valve (1 Outlet) - Chrome - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BSEMTW01_ld.jpg?v=1778361262&width=1214)