Description
Description
Elevate your space with the sleek simplicity of our modern tap range. Perfect for contemporary living, these taps blend form and function—creating stylish, clutter-free bathrooms that reflect your modern lifestyle.
Crafted from high-quality materials and built to last, Balterley tap ranges combine durable performance with stylish design. Whether traditional or modern, each tap is made to deliver smooth operation and lasting reliability in everyday use.
Product Highlights:
- STYLE: Defined by smooth curves and distinctive handles, this contemporary tap range adds a clean, modern edge to any bathroom - perfect for those who love minimalist style with subtle character.
- FUNCTIONAL: With separate hot and cold controls, bath pillar taps offer straightforward water flow management and classic operation. Ideal for traditional bathrooms, they’re easy to use and built for lasting performance in everyday use.
- QUALITY MATERIALS: High quality materials and manufacturing are combined to produce a durable and reliable tap for your bathroom.
- COMPLETE THE LOOK: For a seamless and coordinated bathroom style, explore matching brassware and accessories from Balterley
- DIMENSIONS: H: 106 x W: 32 x D: 82mm
- WARRANTY: 10 Years manufacturer's guarantee
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BT9095 |
| Category | Toilets & Basins > Taps > Mono Basin Mixer Taps |
| Style | Contemporary |
| Colour | Silver |
| Shape | Round |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 106.0000 x 32.0000 x 82.0000mm |
| Width | 32mm |
| Height | 106mm |
| Depth | 82mm |
| Weight | 4.0kg |
Materials & Construction
| Material | Brass |
| Finish | Chrome |
| Mount Type | Deck |
| Made In | United Kingdom |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 0.2000 bar |
| Handle Type | Lever |
| Spout Height | 47mm |
| Pipe Size | 3/4" |
| Tap Holes Required | 2 |
| Tap Mount | Deck |
| Tap Shape | Round |
Warranty
| Guarantee | 10 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BT9095] Modern Bathroom Minimalist Round Bath Pillar Taps - Chrome - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BT9095_co1.jpg?v=1778364092&width=1214)
![[BT9095] Modern Bathroom Minimalist Round Bath Pillar Taps - Chrome - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BT9095_ld.jpg?v=1778364094&width=1214)