Contemporary Arch Round Tall Lever Mono Basin Mixer Tap (Waste Included) - Brushed Brass - Balterley
Contemporary Arch Round Tall Lever Mono Basin Mixer Tap (Waste Included) - Brushed Brass - Balterley - Brass is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Combining high quality manufacturing and materials, this single lever mono basin mixer tap will be a welcomed addition to any bathroom. With an elegant brushed brass finish, this tap will complement a range of bathroom designs.
This tap has a swivel spout, and minimalist lever handles for an easy to use tap. Manufactured from brass this tap will be a reliable fixture in any bathroom.
Product Highlights
- Contemporary single lever mono basin mixer tap
- Brushed brass finish
- Sleek round design
- With swivel spout
- Manufactured from brass
- Minimalist lever handle
- Coordinating brassware available
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BTAR880 |
| Category | Toilets & Basins > Taps > Mono Basin Mixer Taps |
| Style | Contemporary |
| Range | arch |
| Colour | Brass |
| Shape | Round |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 190 x 50 x 292mm |
| Width | 50mm |
| Height | 292mm |
| Depth | 190mm |
| Weight | 1.6kg |
Materials & Construction
| Material | Brass |
| Finish | Brushed Brass |
| Mount Type | Deck |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 0.1000 bar |
| Handle Type | Lever |
| Handles | 1 |
| Tap Holes Required | 1 |
| Tap Shape | Round |
What's Included
| Waste Included | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 3 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BTAR880] Contemporary Arch Round Tall Lever Mono Basin Mixer Tap (Waste Included) - Brushed Brass - Balterley - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTAR880_co1.jpg?v=1778364499&width=1214)
![[BTAR880] Contemporary Arch Round Tall Lever Mono Basin Mixer Tap (Waste Included) - Brushed Brass - Balterley - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTAR880_ls1.jpg?v=1778364492&width=1214)
![[BTAR880] Contemporary Arch Round Tall Lever Mono Basin Mixer Tap (Waste Included) - Brushed Brass - Balterley - Lifestyle 2](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTAR880_ls2.jpg?v=1778364494&width=1214)
![[BTAR880] Contemporary Arch Round Tall Lever Mono Basin Mixer Tap (Waste Included) - Brushed Brass - Balterley - Lifestyle 3](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTAR880_ls3.jpg?v=1778364496&width=1214)
![[BTAR880] Contemporary Arch Round Tall Lever Mono Basin Mixer Tap (Waste Included) - Brushed Brass - Balterley - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTAR880_ld.jpg?v=1778364501&width=1214)