Description
Description
Bring style and function to your bathroom with this bath filler tap. The tap has a contemporary design, making it ideal for any modern bathroom. Available in a range of finishes, there is a tap to complement any bathroom design. The lever handle is both functional and stylish. Coordinating brassware is available from Balterley.
Combining high quality materials and manufacturing, this tap is the perfect update or finishing piece for your bathroom. With a sleek and stylish design, this tap will be an eye catching addition to any bathroom.
Product Highlights
- STYLE: Enhance your bathroom with the modern sophistication of the Aurelia bath filler tap. Featuring a sleek design with dual lever handles, it brings timeless elegance to your bath space. Available in Chrome, Matt Black, and Brushed Brass finishes
- QUALITY MATERIALS – Made from high-grade brass internals, engineered to our highest standards for durability and longevity.
- FINISH: The Brushed Brass finish will enhances your bathroom with a refined, high-end appearance.
- FUNCTIONAL: Designed for practicality, the lever handles offer precise control over water flow and temperature, while the wide spout ensures an even and smooth flow, making it perfect for filling your bath with ease
- COMPLETE THE LOOK: Matching baths and screens available for a cohesive bathroom design,
- DIMENSIONS: 150mm (D) x 119mm (H) x 228mm (W).
- WARRANTY: Backed by a robust 3 years Guarantee for peace of mind and long-term reliability.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BTB803 |
| Category | Bathing > Bath Taps > Bath Filler Taps |
| Style | Contemporary |
| Range | cauldon |
| Colour | Brass |
| Shape | Round |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 150 x 228 x 119mm |
| Width | 228mm |
| Height | 119mm |
| Depth | 150mm |
| Weight | 1.5kg |
Materials & Construction
| Material | Brass |
| Finish | Brushed Brass |
| Mount Type | Deck |
| Made In | China |
Tap & Plumbing
| Min Pressure | 1.0000 bar |
| Handle Type | Lever/Round |
| Handles | 2 |
| Spout Height | 43mm |
| Tap Holes Required | 2 |
| Tap Shape | Round |
Warranty
| Guarantee | 3 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BTB803] Round Minimalist Deck Mounted Bath Filler Tap - Brushed Brass - Balterley - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTB803_co1.jpg?v=1778361799&width=1214)
![[BTB803] Round Minimalist Deck Mounted Bath Filler Tap - Brushed Brass - Balterley - Lifestyle 1](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTB803_ls1.jpg?v=1778361797&width=1214)
![[BTB803] Round Minimalist Deck Mounted Bath Filler Tap - Brushed Brass - Balterley - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BTB803_ld.jpg?v=1778361801&width=1214)