Mavesyn Contemporary 2 Door 1 Drawer Floor Standing Vanity Unit with Thin Edge Basin, Dark Grey, 500mm
Mavesyn Contemporary 2 Door 1 Drawer Floor Standing Vanity Unit with Thin Edge Basin, Dark Grey, 500mm - Grey is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
The Mavesyn vanity unit brings a refined, contemporary character to the bathroom. Its smooth lines and well-proportioned silhouette give the space a polished, intentional feel that suits both modern and transitional interiors.
In a Dark Grey finish, the rich, grounded tone adds depth and a contemporary edge to the bathroom.
Supplied fully assembled for easy installation, the floor standing design brings a grounded, structured presence to the bathroom. The smooth finish and clean lines create a striking furniture-led focal point that anchors the room.
Topped with a slim, thin edge basin that brings a refined, contemporary profile to the unit, the Mavesyn pairs visual lightness with everyday practicality. Behind the two soft-close doors and soft-close drawer, generous internal storage keeps everyday essentials neatly out of sight.
Complete the look with coordinating Balterley Mavesyn furniture to create a fully curated bathroom, where contemporary design, considered colour, and effortless functionality come together.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BFRA1401D |
| EAN | 5056883792971 |
| Category | Furniture > Vanity Units > Floor Standing |
| Style | Contemporary |
| Range | Mavesyn |
| Colour | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 395 x 510 x 860mm |
| Width | 510mm |
| Height | 860mm |
| Depth | 395mm |
| Weight | 31.0kg |
Materials & Construction
| Material | Mfc Painted Matt |
| Finish | Satin Soft Black |
| Construction | Rigid |
| Mount Type | Floor |
| Made In | China |
| FSC Certified | Yes |
Tap & Plumbing
| Handle Type | Handleless |
| Handles | 0 |
| Tap Holes | 1 |
| Tap Mount | Floor |
Furniture Details
| Doors | 2 |
| Drawers | 1 |
| Shelves | 1 |
| Bowls | 1 |
What's Included
| Tap Included | No |
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BFRA1401D] Mavesyn Contemporary 2 Door 1 Drawer Floor Standing Vanity Unit with Thin Edge Basin, Dark Grey, 500mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFRA1401D_co1.jpg?v=1778713178&width=1214)
![[BFRA1401D] Mavesyn Contemporary 2 Door 1 Drawer Floor Standing Vanity Unit with Thin Edge Basin, Dark Grey, 500mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFRA1401D_ld.jpg?v=1778713178&width=1214)