Mavesyn Contemporary 2 Door Floor Standing Vanity Unit with Mid-Edge Basin, Satin Green, 500mm
Mavesyn Contemporary 2 Door Floor Standing Vanity Unit with Mid-Edge Basin, Satin Green, 500mm - Green is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Add a confident, design-led focal point to your bathroom with the Mavesyn vanity unit. Its clean furniture profile and smooth satin finish bring a sense of quality and permanence to the room, creating a space that feels considered and well put together.
In a Satin Green finish, the soft, nature-inspired tone brings a grounding warmth to the bathroom.
Supplied fully assembled for easy installation, the floor standing design brings a grounded, structured presence to the bathroom. The smooth finish and clean lines create a striking furniture-led focal point that anchors the room.
The included mid-edge basin brings a clean, structured profile to the unit, with a subtle raised rim that adds definition and a refined finishing touch. Behind the two soft-close doors, generous internal storage keeps everyday essentials neatly out of sight.
Complete the look with coordinating Balterley Mavesyn furniture to create a fully curated bathroom, where contemporary design, considered colour, and effortless functionality come together.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BFRA807A |
| EAN | 5056883794562 |
| Category | Furniture > Vanity Units > Floor Standing |
| Style | Contemporary |
| Range | Mavesyn |
| Colour | Green |
| Shape | Rectangular |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 390 x 510 x 850mm |
| Width | 510mm |
| Height | 850mm |
| Depth | 390mm |
| Weight | 32.04kg |
Materials & Construction
| Material | Mfc Painted Matt |
| Finish | Satin Green |
| Construction | Rigid |
| Mount Type | Floor |
| Made In | China |
| FSC Certified | Yes |
Tap & Plumbing
| Handle Type | Handleless |
| Handles | 0 |
| Tap Holes | 1 |
| Tap Mount | Floor |
Furniture Details
| Doors | 2 |
| Drawers | 0 |
| Shelves | 1 |
| Bowls | 1 |
What's Included
| Tap Included | No |
| Waste Included | No |
| Overflow | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BFRA807A] Mavesyn Contemporary 2 Door Floor Standing Vanity Unit with Mid-Edge Basin, Satin Green, 500mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFRA807A_co1.jpg?v=1778713449&width=1214)
![[BFRA807A] Mavesyn Contemporary 2 Door Floor Standing Vanity Unit with Mid-Edge Basin, Satin Green, 500mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFRA807A_ld.jpg?v=1778713449&width=1214)