Description
Description
A wall hung tall cabinet that provides generous vertical storage without taking up valuable floor space.
Finished in Blue to coordinate with matching bathroom furniture.
Features 1 soft-close door with internal shelving, keeping towels and toiletries neatly organised. Measures 350mm wide.
Complete the look with coordinating Balterley Winshill pieces to create a cohesive bathroom scheme.
Reviews
Reviews
Specification
Specification
Product Overview
| Brand | Balterley |
| SKU | BFPF2961 |
| EAN | 5056883768082 |
| Category | Furniture > Storage Units > Tall Units |
| Style | Contemporary |
| Colour | Blue |
| Condition | New |
| Datasheet | Download PDF Datasheet |
Dimensions & Weight
| Dimensions | 255 x 350 x 1433mm |
| Width | 350mm |
| Height | 1433mm |
| Depth | 255mm |
| Weight | 20.5kg |
Materials & Construction
| Material | Mfc Painted Matt |
| Finish | Indigo Blue |
| Construction | Rigid |
| Mount Type | Wall Hung |
| Made In | China |
| FSC Certified | Yes |
Tap & Plumbing
| Handle Type | D Shape |
| Handles | 1 |
| Tap Mount | Wall Hung |
Furniture Details
| Doors | 1 |
| Drawers | 0 |
| Shelves | 3 |
What's Included
| Includes | Tall unit, Wall fixings |
| Fixings Included | Yes |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Guarantee | 5 Years |
Essential Extras
Essential Extras
FAQs
Delivery Questions
How much is delivery?
How much is delivery?
If you are ordering to a Mainland UK address, delivery is FREE
How long will it take to get my order?
How long will it take to get my order?
It is dependent on your location. Standard delivery to Mainland UK is 48 hours (Mon-Fri) from the point of order. So a purchase on Monday evening would be dispatched on Tuesday for Delivery on Wednesday.
Some areas of the UK may take an extra day or two, but you should be fully informed about where your package is throughout its journey.
Return Questions
How does the free 30-day return policy work?
How does the free 30-day return policy work?
When you order, we charge your credit card for the cost of the order. If, at the end of the 30-Days, you decide you don't want your order for whatever reason, simply put it back in its packaging, let us know you want to return it, and we'll take care of the rest, including refunding your money.
30 Day Free Returns
30 Day Free Returns
All of out products come with a free 30 days collection/returns from the date you receive them so long as they are in original packaging, you haven't damaged or installed them
![[BFPF2961] Winshill Wall Hung 1 Door Tall Cabinet - Blue - 350mm - Cutout](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFPF2961_co1.jpg?v=1778713112&width=1214)
![[BFPF2961] Winshill Wall Hung 1 Door Tall Cabinet - Blue - 350mm - Technical Drawing](http://balterley.co.uk/cdn/shop/files/BFPF2961_ld.jpg?v=1778713112&width=1214)